• Dzień Tumbo

• W dniu 29 listopada 2023 r. w naszej placówce, odbył się pierwszy „Dzień Tumbo” – święto słonika, który od 15 lat jest symbolem Funduszu Dzieci Osieroconych Tumbo Pomaga (FDO Tumbo Pomaga), działającego przy Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku.

W Polsce co pół godziny dziecko zostaje osierocone przez jednego lub dwoje rodziców bądź rodzeństwo. Jest to problem ważny społecznie. Uważamy, że dzieci warto od najmłodszych lat uczyć rozmawiać o trudnych uczuciach związanych ze śmiercią.

„Dzień Tumbo” adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a jego celem – wsparcie nauczycieli w przygotowaniu dzieci i młodzieży do radzenia sobie z uczuciami związanymi ze śmiercią bliskiej osoby. Realizacja „Dnia Tumbo” daje możliwość poruszenia trudnego tematu śmierci w przystępny sposób.

W szkole odbyła się akcja informacyjna dotycząca możliwości pomocy psychologicznej, również w szkole, dla dzieci w żałobie. Przygotowana została gazetka poświęcona temu zagadnieniu, a w świetlicy odbyły się zajęcia. W trakcie zajęć p dyrektor Edyta Sztylko odczytała piękną bajkę pt. „Jesień liścia Jasia”, która stała się podstawą do rozważań o przemijaniu. Pani psycholog Karolina Chyła i pani pedagog Katarzyna Maszkowska poprowadziły dalszą część zajęć, rozmawiając o trudnych uczuciach, o sposobach pomocy innym i sobie w takiej sytuacji. Spotkanie zakończyło się rysowaniem słonika Tumbo, który jest symbolem akcji.

Pamiętajmy, tylko w bajkach dzieci radzą sobie same. Jeśli jesteś w takiej sytuacji pamiętaj pomoc uzyskasz:

* w szkole (pedagog, psycholog, wychowawca, ulubiony nauczyciel);

* w rodzinie (mama,tata, ciocia, dziadkowie, dalsi krewni);

* od przyjaciół;

* pod nr telefonu zaufania 116 111.