• Głośne czytanie dzieciom

• 27 października 2023 r. dzieci z klas pierwszych odwiedzili uczniowie klasy 8a, aby zapoznać ich z książką "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) " napisaną przez Justynę Bednarek.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowiadań, a później odpowiadały na zadawane pytania starszych uczniów.

Pierwszaki w  nagrodę otrzymywały cukierki.

• Pasowanie na ucznia

• 26 października 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu odbyła się uroczystość Pasowania na Ucznia.Dyrekcja szkoły, wychowawcy klas pierwszych, rodzice uczniów i zaproszeni goście przywitali pierwszoklasistów gromkimi brawami.

Po pasowaniu stali się już pełnoprawnymi uczniami i rozpoczęli swą pełną wyzwań, szkolną przygodę. Wszyscy radośnie świętowali w ten szczególny dzień. Uśmiechy, zabawy taneczne, pyszności i ścianka foto uatrakcyjniły uroczystość. Pan Sebastian Ciejka okazał się wspaniałym DJ, a zabawy taneczne po mistrzowsku poprowadzili uczniowie klas 7, będący członkami Samorządu Uczniowskiego.

Przybyli goście - wiceprzewodnicząca RM pani Bożena Kapuściak, była dyrektorka SP4 pani Marzena Jarecka – Grabias oraz rodzice uczniów - przekazali z tej okazji podarunki dla dzieci. Oficjalnie witamy naszych pierwszoklasistów w gronie uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Tarnobrzegu.

Gratulujemy!

• Wyjazd klas ósmych do Oświęcimia

• Lekcje historii w dniu 25.10.2023, klasy ósme odrobiły w miejscu pamięci i muzeum Auschwitz - Birkenau, byłym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym i obozie zagłady.

Zaduma i wzruszenie połączone z uświadomieniem sobie ogromu zbrodni - towarzyszyły każdemu.

Te lekcje na zawsze pozostaną w ich pamięci.

• Akcja "Zrób porządek w szafie"

• Nasza szkoła przystąpiła do akcji #zrobporzadekwszafie.

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi najmłodszego pokolenia na istotę drugiego obiegu odzieży oraz kształtowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i ich rodziców, a także wspieranie osób z niepełnosprawnościami.

Zbieramy odzież używaną, zabawki i tekstylia. Ubrania, które nie są już nikomu potrzebne, posłużą innym. Pomóż nam tworzyć drugi obieg – z Tobą możemy więcej!

Za akcję odpowiedzialna jest pani Katarzyna Paluch- koordynator akcji oraz panie Martyna Rębisz i Marzena Pelc Napieracz.

• Dzień Nauczyciela

• Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przygotowała klasa 5a pod opieką wychowawczyni Anny Cygan oraz pomocą Natalii Sieniawskiej.

• Mediacja jako technika budowania prawidłowych relacji oraz tworzenia bezpiecznego i przyjaznego klimatu szkoły

• W dniu 26.09.2023 r. odbył się IX Kongres Mediatorów Szkolnych i Rówieśniczych, w którym uczestniczyła grupa mediatorów rówieśniczych z naszej szkoły. W Kongresie wzięło udział ponad 300 osób z 53 szkól z Podkarpacia. Kongres odbył się w Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Kamieniu. Został zorganizowany przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie i Podkarpackie Centrum Mediacji przy współpracy z Instytutem Badań Edukacyjnych. Celem Kongresu była prezentacja metod rozwiązywania sporów, wyposażenie mediatorów szkolnych i rówieśniczych w wiedzę na temat alternatywnych sposobów rozwiązywania konfliktów oraz integracja środowiska mediatorów rówieśniczych. Szkolni mediatorzy mieli okazję zobaczyć symulację mediacji rówieśniczej. Uczestniczyli w warsztatach doskonalących umiejętności komunikacyjne. Udział w warsztatach pozwolił uczniom na poznanie metod pomocnych w rozwiązywaniu sporów, wejście w rolę mediatora i próbę swoich sił w rozwiązywaniu konfliktu.

Konflikty są czymś nieuniknionym. Mogą dotyczyć relacji między uczniami, ale również na linii uczeń- nauczyciel albo nauczyciel – rodzic. Ważne jest, aby taki spór umieć rozwiązać już w początkowej fazie. Dzięki mediacji można na trwałe zażegnać konflikt. Mediacje mają moc! Pomagają w budowaniu prawidłowych relacji, aby atmosfera w szkole była przyjazna i dająca poczucie bezpieczeństwa.