- Epidemia koronawirusa. Kilka rad dla rodziców
- Kary i nagrody w wychowaniu dziecka
- Jak chronić dziecko w sieci?
- Dziecko wobec mediów
- Krzywdzenie emocjonalne dziecka
- Dziecko niepełnosprawne w szkole
- Jak odnieść sukces w szkole?
- Centralne Zaburzenia Przetwarzania Słuchowego jedną z przyczyn trudności w uczeniu się
- Gdzie po pomoc?
- Prawa i obowiązki ucznia
- Prawa dziecka
- Przemoc i procedury szkolne
- Wszawica - poradnik dla rodzica
Epidemia koronawirusa. Kilka rad dla rodziców
Szanowni Państwo,
w obecnej sytuacji rodzice najbardziej mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z epidemią i koniecznością zmiany dotychczasowego trybu życia.
Jak to zrobić?
Otóż m.in. poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów.
Pamiętajmy, iż nie należy udawać, że nic się nie dzieje. Dostosujmy jednak nasz przekaz do wieku dziecka i wyjaśnijmy mu przede wszystkim, czym są wirusy i jak należy się przed nimi chronić oraz, jak radzić sobie z trudnymi emocjami.
Tu pomocne mogą być np. filmiki dotyczące epidemii i samego koronawirusa, np. https://www.youtube.com/watch?v=H0mx90NbvuM, a dla małych dzieci np. https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf
Ważne jest też, by dać dzieciom i nastolatkom poczucie bezpieczeństwa i pozwolić na wyrażenie emocji, takich jak zdenerwowanie, złość, smutek i inne.
Warto podzielić się z dziećmi własnymi sposobami na rozładowanie napięcia i zmniejszenie lęku spowodowanego obecną sytuacją.
Oto kilka sugestii:
Dawkujmy sobie informacje na temat epidemii koronawirusa, a wszelkie wiadomości czerpmy wyłącznie z wiarygodnych źródeł.
Gdy pojawi się lęk, napięcie spróbujmy zająć nasz umysł (i ręce) jakimś zadaniem, zróbmy coś, co sprawia nam przyjemność (słuchanie muzyki, czytanie, oglądanie ulubionego programu telewizyjnego, ćwiczenia fizyczne itp.) lub co jest dla nas wyzwaniem. Skoncentrujmy naszą uwagę właśnie na tym zajęciu.
Dobrym sposobem na rozluźnienie są również różnego rodzaju wizualizacje, a więc wyobrażenie sobie, przypomnienie czegoś przyjemnego oraz tego jak się wtedy czuliśmy, jakie emocje nam towarzyszyły.
Porozmawiajmy z kimś lub ewentualnie spiszmy nasze myśli na kartce. Przyznanie się do lęku i innych trudnych emocji ułatwi pozbycie się napięcia.
Pamiętajmy o ruchu, wysiłku fizycznym, stosujmy treningi relaksacyjne (np. Jacobsona - napinanie i rozluźnianie poszczególnych grup mięśni) np. https://warsztatzemocjami.pl/wp-content/uploads/2018/04/jacobson1.pdf
Odżywiajmy się racjonalnie, wysypiajmy i dbajmy o higieniczny tryb życia.
Myślmy pozytywnie - każda, nawet najtrudniejsza sytuacja kiedyś się zakończy.
Oczywiście sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach jest wiele, każdy z nas powinien wybrać ten, który odpowiada mu najbardziej.
Życzymy dużo zdrowia- pedagodzy szkoln